ZPSP ZPSP E-dziennik Kontakt Mapa strony
 


Plener
nagrodowy
w
Smardzewicach


Plener nagrodowy w Smardzewicach„Gdy maluję – szemrze ocean…”
~ Salvador Dali

Dlaczego warto się uczyć? Dla satysfakcji, przyjemności, zadowolenia z siebie, poszerzania horyzontów, samorozwoju… i nagród. Czemu nie. Z myślą o najlepszych uczniach w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi zorganizowano plener malarski. Był on nagrodą dla osób, które w roku szkolnym 2018/2019 wyróżniły się zdolnościami i dokonaniami artystycznymi. Plener ufundowała Rada Rodziców oraz właściciel Dworku Biały Domek w Smardzewicach. Pierwszy wyjazd sfinansowała Fundacja Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Uczniowie odwiedzili wówczas Walewice.

Plener w Smardzewicach odbył się w dniach od 30 września do 4 października. Podobnie jak w zeszłym roku młodych twórców wspierał Józef Panfil, Ambasador Łódzkiego Plastyka. Artysta nie tylko prezentował swoje obrazy, ale również udzielał uczniom wskazówek w czasie tworzenia i robił korekty gotowych prac.

A trzeba przyznać, że tegoroczna aura nie ułatwiała zadania. Pogoda była kapryśna, zatem uczniowie, starając się „uchwycić” otaczającą rzeczywistość, musieli walczyć z jej niedogodnościami. Dzielnie znieśli chłód i deszcz. Udało się tym samym zrealizować wszystkie założenia pleneru.

Podstawą w wykonaniu prac malarskich i rysunkowych była obserwacja, umiejętność interpretowania widzianej rzeczywistości, a następnie poszukiwanie własnych środków wyrazu plastycznego. W końcu, jak mówił Louis Nizer, amerykański prawnik i pisarz – „Człowiek pracujący rękoma to robotnik, człowiek pracujący rękoma i umysłem to rzemieślnik, a człowiek pracujący rękoma, umysłem i sercem to artysta”. Uczniowie zatem robili wszystko, by zasłużyć na miano artysty. Pomagał im w tym, wspomniany już, Józef Panfil. Malarz zaprosił młodzież do swojej pracowni i opowiedział, jak w jego przypadku wygląda sam proces tworzenia. Była to dla uczniów wyjątkowa i cenna lekcja. W końcu udzielił jej artysta, który od wielu lat tworzy zawodowo.

W tegorocznym plenerze wzięły udział:
- Roksana Pajor,
- Wiktoria Dzielecka,
- Julia Staniszewska,
- Urszula Zając,
- Weronika Michalska,
- Zuzanna Szefer,
- Adrianna Krajewska,
- Ewelina Czapla,
- Katarzyna Kulikow,
- Alicja Świątczak,
- Maria Możdżeń,
- Emilia Kubik.

W wyjeździe uczestniczyli także jako opiekunowie: Joanna Kierzkowska-Kłys, nauczycielka rzeźby oraz Paweł Nowakowski, wicedyrektor ds. artystycznych. Warto podkreślić, że plener stał się imprezą cykliczną – będzie organizowany regularnie. Dzięki temu może stać się motywacją do jeszcze intensywniejszej pracy nad warsztatem artysty.

***

Dyrekcja serdecznie dziękuje Radzie Rodziców oraz właścicielowi Dworku Biały Domek w Smardzewicach, którzy finansowo wsparli młodzież. Bez nich organizacja tego przedsięwzięcia byłaby utrudniona.

Paweł Nowakowski
Karolina Woszczyk