ZPSP ZPSP E-dziennik Kontakt Mapa strony
 


Pożegnanie
karnawału.


Pożegnanie karnawału

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” – głosi staropolskie porzekadło. Ten dzień nazywany bywa także „czwartkiem combrowym”. Nazwę zawdzięcza wójtowi Combrowi, który sprawował swój urząd w Krakowie w XVIII wieku. Był on bardzo surowy dla ludzi, przez co wśród nich nie cieszył się dobrą sławą. Kiedy więc umarł (w tłusty czwartek), kobiety urządziły wielką zabawę i powtarzały ją później każdego roku.

Tłusty czwartek jest początkiem szaleństwa. Zgodnie z polskim przesądem tego dnia należy zjeść choć jednego pączka. Ma to gwarantować powodzenie w życiu. Kulminacją karnawału są ostatki. To trzy ostatnie dni przed Środą Popielcową, zwane także „kusymi, diabelskimi, mięsopustem lub zapustami”. Wszystkie karnawałowe zabawy kończyły się o północy.

W Zespole Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi także żegnaliśmy karnawał. W tłusty czwartek wszyscy pałaszowaliśmy słodkie pączki, zaś we wtorek – 28 lutego – świętowaliśmy ostatki.

Uczniowie i niektórzy nauczyciele, np. p. Marlena Szymczyk, przebrali się w różne stroje. Następnie, zebrani na sali gimnastycznej, przyglądaliśmy się przebierańcom. Jak co roku odbył się bowiem konkurs na najciekawszy kostium. Tym razem w jury zasiadły trzy panie – Małgorzata Deka, Katarzyna Skotnicka oraz Karolina Woszczyk. Konkurs prowadziła przewodnicząca Samorządu Szkolnego – Maria Jakubowska.

W trakcie zabawy jedna z klas odegrała scenkę przypominającą „nocny koszmar” (Ia LP), kolejna wcieliła się w role wielkich malarzy i w słynne dzieła sztuki (IIIb LP), a jeszcze inna dała popis muzyczny (IVa LP). Mogliśmy więc zobaczyć uczniów, którzy „ucharakteryzowani” m.in. na Adele, Snoop Dogga, Marilyn Monroe, Elvisa Presleya i Krzysztofa Krawczyka, wystąpili niczym gwiazdy z teledysków. Te klasy zajęły kolejno trzy pierwsze miejsca.

Konkurs indywidualny wygrała Maria Szczygieł (uczennica klasy Ia LP), która „przeistoczyła się” w Walkirię, boginię-wojowniczkę mitologii nordyckiej. Trzeba jednak przyznać, że wybór był trudny. Wielu uczniów zasłużyło na nagrodę, gdyż wystąpiło w ciekawym i pomysłowym przebraniu.

Ostatki oficjalnie zakończyły karnawał (czas między Świętem Trzech Króli a Środą Popielcową). Po hucznych zabawach, maskaradach i balach rozpoczął się okres wstrzemięźliwości. Potrwa on do Wielkiej Nocy.

Zapraszamy do galerii: ...więcej,

Karolina Woszczyk